מדוע נדרשת התמחות בראיית חשבון ומדוע סטודנטים רבים מעוניינים לעשותה ב ביג 4

נדמה כי בשנים האחרונות מקצוע ראיית החשבון נהפך למבוקש עד מאוד. כמענה לצורך, אנו עדים לפתיחת מוסדות לימוד רבים אשר מציעים אפשרות ללמוד באמצעותן ראיית חשבון.  ברם, מספר הסטודנטים הולך וגדל, ונדמה כי כולם מבקשים דבר אחד: להתמחות בראיית חשבון באחד ממשרדי רואי החשבון הגדולים, המכונים "ביג 4" או BIG 4 יותר נכון.

מדוע נדרשת התמחות בראיית חשבון, ומדוע סטודנטים רבים מעוניינים לעשותה ב ביג 4 המשרדים הגדולים בארץ של רואי החשבון

במסגרת הכשרתו המקצועית של רואה חשבון, קבעה מועצת רואי החשבון כי נדרשת התמחות מעשית בת שנתיים במקצוע ראיית החשבון כתנאי להשגת הרישיון. כלומר, על מנת לעסוק בפועל כרואה חשבון אתה נדרש לעבוד אצל רואה חשבון אחר, למשך תקופה שלא תפחת משנתיים ימים. סטודנטים רבים מעוניינים לעשות התמחות זאת במשרדי רואי החשבון הגדולים: במשרדים אלה נחשף המתמחה לחברות הגדולות במשק הישראלי, ולסוגיות המורכבות ביותר ביחס לעבודתו כרואה חשבון.

מיהם ה BIG 4 ומה הקשר שלהם למשרדי רואי החשבון הגדולים?

הביג4 זהו כינוי לקבוצת משרדי רואי החשבון הגדולים בארץ. המועדון כולל את משרדי רואי החשבון קוסט-פורר-גבאי את קסירר, סומך-חייקין, קסלמן וקלסמן וברייטמן-אלמגור. חברות אלה הן בפועל רואי החשבון של כל החברות הגדולות במשק, כאשר כל אחת מהן מעסיקה "צבא" של רואי חשבון. לצורך העניין, חברת קוסט-פורר-גבאי את קסירר לבדה מעסיקה למעלה מ- 1,500 עובדים. בעבר הייתה קבוצה של 5 משרדים שנקראו גם BIG 5 בהתאמה.

מהו היתרון בהתמחות בראיית חשבון ב BIG 4?

כאמור, חברות ה BIG 4 הן הלכה למעשה חברות רואי החשבון של כל החברות הגדולות בישראל: 92 חברות ממדד תל אביב (מדד 100 החברות בעלות שווי השוק בגדול בבורסה בתל אביב) מבוקרות על ידי משרדי רואי חשבון גדולים שהם BIG 4. יתרה מזאת, גם כאשר אנו עוסקים בחברות קטנות יותר, הרי שהמתודולוגיה שניתן ללמוד בחברות הביג 4 ביחס לעבודה המקצועית כרואה חשבון הינה עצומה.

מהו החיסרון בהתמחות בראיית חשבון באחד ממשרדי רואי החשבון הגדולים?

נדמה כי הדרך הטובה ביותר לענות על שאלה זו הינה על דרך היתרון בהתמחות במשרד רואה חשבון קטן: במשרד קטן נחשף המתמחה ל"כל הצדדים" בעבודתו של רואה החשבון. מכיוון שהלקוחות במשרד קטן הינן "קטנים יותר", לרוב מתמחה זוכה לטפל בתיק כולו, מהתחלה עד הסוף. לעיתים במשרדי ביג 4, מצוותים עשרות אנשים לתיק אחד. מצב זה גורם לכך שכל אחד מהעובדים עוסק בחלק מאוד ספציפי בתיק, ולרוב אין ביכולתו לראות את התמונה כולה, אלא בחלוף שנים רבות של עבודה במשרד BIG 4.

התחל ללמוד

המלצות מפייסבוק


שיעורי ניסיון בחינם

שיעורי ניסיון בחינם

בואו להנות עכשיו גם אתם מהיתרונות של הלימודים באינטרנט וצפו בשיעורים חינם במגוון מקצועות כגון: סטטיסטיקה, מתמטיקה, כלכלה, חשבונאות, מימון ועוד...

לצפייה