מסתבך עם פקודות יומן, יותר מדי דוחות ולא ברור לך מה מתחבר לאן, כנס לאתר וצפה בסרטון וידאו שמסביר את כל החומר עם תרגול מלא!


 
פקודות יומן משמשים את העולם החשבונאי ככלי דקדוקי. כאשר אנו עוסקים בשפה העברית לדוגמא, אנו מכירים קבוצה של חוקים וכללים הנוגעים לאותה שפה: עבר,הווה ועתיד, לדוגמא. בדרך זו אנשים יכולים לתקשר זה עם זה – הכללים המוסכמים על ידי כולם משמשמים כגשר להבנה זה את זה.

מהו הקשר בין פקודות יומן ושפה?

 
ראשית,יש להבין את מהותו של העולם החשבונאי. בשורה התחתונה, החשבונאות המודרנית היא בגדר שפה: שפת הדיווח הפיננסי, אשר הכלים שבה היא עושה שימוש הם פקודות היומן. תאגידים או עסקים אחרים מבצעים פעולות רבות במסגרת השגרה העסקית שלהם. אירועים אלה נדרשים לקבל ביטוי מסוים בספרי החברה, כתיעוד לאירוע שקרה. אירועים אלה מקבלים ביטוי באמצעות פקודות היומן: שם נרדף לרישום חשבונאי של אירוע אשר התרחש בעבר.
 

מהי השפה החשבונאות הבאה לידי ביטוי בפקודת יומן?

 
השפה החשבונאית היא אולי השפה הקלה מכולם, שכן כל פקודות היומן (פקודות היומן הם כאמור השפה החשבונאית) מורכבים משתי מילים: חובה וזכות. כן, כל שפת פקודות היומן מורכבות משתי מילים! מי אמר שפקודות יומן זה קשה?
החובה והזכות משמשים כלי לצורך רישום אותם אירועים חשבונאיים. החובה משמשת לצורך תיאור הוצאה או גידול בנכס, בעוד הזכות משמשת לתיאור הכנסה או גידול בהתחייבות. כל פקודות היומן נדרשות להתאזן: רישום דו צדדי של אירוע אשר התרחש באמצעות רישום כפול של חובה וזכות.
 

האם קשה ללמוד את השפה החשבונאית – פקודות היומן?

 
נדמה כי כל שפה מציבה בפני הלומד אתגר. ההסתגלות לעולם תוכן חדש כדוגמת עולם פקודות היומן אינו פשוט, ומצריך זמן למידה, אשר משתנה מסטודנט לסטודנט – בדיוק כשם ששפה "רגילה" מצריכה לימוד משתנה בין אדם לאדם. עם זאת, סביר כי זמן לימוד ותרגול נושא פקודות יומן יהיה ברור בפרק זמן סביר.
 

מי עושה שימוש בכלי פקודות יומן במסגרת עבודתו?

 
כאמור, פקודות היומן משמשות ככלי עזר לצורך רישומים חשבונאיים. מכאן, כל עסק עושה שימוש בדרך זו או אחרת בנושא פקודות יומן לצורך תיאור אירועים אשר התחרשו בו בתקופת זמן מסוימת. לרוב, לתאגיד ישנו פונקציה של הנהלת חשבונות, אשר היא רושמת את פקודות יומן על בסיס שוטף. כלומר, הנהלת חשבונות היא זאת אשר רושמת פקודות יומן במסגרת העבודה השוטפת. לרוב ישנו רואה חשבון אשר מפקח על עבודת הנהלת החשבונות, ואיחוד כל אותם פקודות יומן לכדי דוח כספי מאוחד המתאר של אירועי התאגיד. לדוגמא: מגיעות חשבוניות עם דרישה לתשלום לחברה.
 

פקודות יומן: אמצעי או מטרה?

 
יש להבין כי פקודות יומן בפני עצמם הם חסרות משמעות: הן תיאור יבש של אירוע אשר התרחש. מכאן, פקודות יומן הם בגדר אמצעי תיאורי. נחזור לדוגמא השולטת: העברית בפני עצמה אינה מטרה אלא אמצעי לתקשורת בין אנשים שונים. פקודות היומן משמשות ככלי תיאורי: התרחש אירוע מסוים, אנו מתעדים אותו באמצעות רישום פקודת יומן.  פקודות היומן משמשות את המנהלים בחברה להערכת ביצועיה בתקופה מסוימת – לדוגמא, סך המכירות בפרק זמן רלוונטי. מכאן נגזרת החשיבות הגדולה ברישום מדייק של פקודות יומן: הן הכלי אשר מתעתד את האירועים אשר התרחשו בישות בתקופה מסוימת, ועליהם להירשם באופן מדויק.
 
 

כיצד ניתן לקבל סיוע במסגרת לימודיי בפקודות יומן?

 
אתר GOOL הוא אתר מהפכני אשר מתמחה בהוראה בתחומים שונים,בין היתר בהוראת נושא פקודות יומן. האתר מציע מערך שיעורים, מא' ועד ת', אשר יסייעו לכם להתמודד עם נושא פקודות יומן. בוא ותראו את השיטה של GOOL ללימוד כל הנושאים בחשבונאות בקלות ובמהירות.
 

התחל ללמוד
 

המלצות מפייסבוק


שיעורי ניסיון בחינם

שיעורי ניסיון בחינם

בואו להנות עכשיו גם אתם מהיתרונות של הלימודים באינטרנט וצפו בשיעורים חינם במגוון מקצועות כגון: סטטיסטיקה, מתמטיקה, כלכלה, חשבונאות, מימון ועוד...

לצפייה